فرش, مجله مهباف

معرفی انواع روش های چله کشی

انواع روش های چله کشی

اگر در جستجوی معرفی انواع روش های چله کشی به این مقاله رسیده اید همراه ما باشید تا در ادامه برای شما در این باره صحبت کنیم.

تارهایی که به طور عمودی بر روی دار کشیده می­ شوند و وظیفه نگه داشتن گره ­ها را دارند چله می گویند. چله ها معمولاً از جنس پنبه ، پشم و ابریشم هستند.

مهم ترین مرحله قبل شروع به بافت فرش مرحله چله کشی است، چله کشی اساس فرش بافی است است. چله کشی روش های مختلفی دارداز جمله چله کشی ترکی، چله کشی فارسی و چله کشی تلفیقی.

رایج ترین نوع چله کشی، چله کشی فارسی است که به این روش چله کشی دوانی هم گفته می شود. چله کشی اهمیت زیادی دارد و انقدر پر اهمیت است که بی و عیب و نقص بودن فرش بستگی به دقت به کار گرفته شده در چله کشی دارد.

ابزار مورد نیاز برای چله کشی فرش

چله کشی فرش نیاز به ابزار و وسیله هایی دارد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم. وسایل خاصی مانند دار قالیبافی ، تسمه چوبی ، سیخ پود کشی ، دفه و دفتین ، نقشه قالی ، نخ چله ، آچار ،متر ، مداد یا ماژیک ، میخ و چکش.

چله‌ کشی ترکی

از مزیت های چله کشی ترکی این است که بافنده تسلط بیشتری روی دار قالی دارد. در چله کشی ترکی چله دارای نظم بیشتری هستند و پایین کشیدن فرش در حین بافت راحت تر است که از مزیت های چله کشی ترکی است.

معایب چله کشی ترکی :

  • به علت دو طرفه بودن چله ها امکان چرخش چله روی سردار و زیردار وجود دارد.
  • گلیم‌بافی به روش سوف با چله ترکی دوام گلیم‌ های کرباس را ندارد
  • به علت نبستن کجو ممکن است فرش دارای عیب هایی مانند کجی شود، بستن چوب کجو تا حدودی از کج شدن کناره‌های فرش جلوگیری کند.
انواع روش های چله کشی

انواع روش های چله کشی

چله کشی فارسی

  • در چله کشی به روش فارسی از کجو استفاده می شود که به همین علت این نوع چله کشی برای بافت گلیم کرباس مناسب است، چرا که دارای استحکام بالا می باشد.
  • وجود چوب کجو از کج شدن کناره‌های فرش تا حدودی جلوگیری می کند.
  • چله کشی یک طرفه انجام می شود و به همین علت می‌توانید به راحتی پشت فرش را ببینید.
  • تنظیم چله‌ها روی دار از ثبات بیشتری برخوردار هستند.
  • چون اضافه ی چله‌ها بر روی سردار گره خورده یم شوند می‌توان قالی را با طول دلخواه بدون توجه به طول دار بافت.

معایب :

یکی از معایب چله کشی ‌فارسی پاییدن کشیدن فرش به هنگام بافت فرش است. همچنین بافنده چون جای ثابتی ندارد ممکن است تسلط کمتری روی بافت فرش داشته باشد.

تفاوت چله ابریشم با چله پشم چیست؟ برای خواندن این مقاله اینجا کلیک کنید

 

انواع روش های چله کشی

انواع روش های چله کشی

چله کشی تلفیقی

چله کشی تلفیقی یکی از پر کاربردترین روش های چله کشی است، چله کشی تلفیقی مزایای هر دو روش ترکی و فارسی را دارد و به بافنده کمک می کند که راحت تر کار کند.

در روش چله کشی تلفیقی بخش هایی از هر دو چله کشی فارسی و چله کشی ترکی به صورت تلفیقی استفاده می شود و کار بافنده ساده تر می شود. در چله کشی تلفیقی از دار ترکی استفاده می شود، اما چله کشی به روش فارسی با کمی تغییرات انجام می­ شود به صورتی که چله به صورت غیر مستقیم کشیده شده و سپس بر روی دار ترکی قرار می­ گیرد.

 

قالیشویی آنلاین مهباف متخصص شستشوی انواع فرش های دستبافت و ماشینی، برای ثبت سفارش کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی مهباف راهنمای شما در انتخاب انواع فرش‌های دستی و ماشینی با طرح‌های متنوع و کیفیت‌ بالا می باشد.

مطالب مرتبط