فرش, مجله مهباف

قالی بافی و کسب درآمد از آن

قالی بافی و کسب درآمد

اگر در جستجوی قالی بافی و کسب درآمد از آن به این مقاله رسیده اید با ما همراه باشید تا در این مقاله این موضوع را بررسی کنیم.

قالی بافی یکی از هنرهای با ارزش و اصیلی است که از گذشتگان دور با مردم ایران همراه بوده است. قالی بافی در ابتدا در طرح های ساده انجام میشده اما امروزه شاهد طرح های زیبا و پیچیده ای هستیم که هر بیننده ای را جذب خود می کند.

قالیباف باید چه تخصصی‌هایی داشته باشد؟

۱. مهارت در چله‌کشی

بیش از هر چیزی باید با انواع روش های چله کشی آشنا شوید. دار به چهارچوبی گفته می شود که از جنس چوب یا فلز است و تار و پود قالی بر روی آن بافته می‌شود.

۲. نقشه خوانی

یکی از مهمترین مهارت‌هایی که یک قالیباف باید داشته باشد مهارت نقشه خوانی است تا بتواند هر طرح و نقشه ای را که در اختیارش میگذارند ببافد.

 

قالی بافی و کسب درآمد از آن

قالی بافی و کسب درآمد از آن

۳. شناخت مواد اولیه قالیبافی

از دیگر مواردی که یک بافنده فرش باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشد شناخت مواد اولیه قالیبافی است. به طور کلی فرش‌های دستباف از نخ‌های ابریشم ، کرک ، پشم و الیاف طبیعی بافته می‌شوند. فرش‌هایی که تمام آن از ابریشم بافته شده باشد را فرش تمام ابریشم می گیوند و به فرش‌هایی کهبا نخ های پشمی بافته می شوند فرش‌ پشمی می گویند.

۴. شناخت اصول قیچی زدن پرزهای فرش

از دیگر مراحل مهمی که یک فرش باف باید بلد باشد قیچی زنی است. قیچی زنی به طوری است که بافنده بعد از تمام کردن هر رج باید به صورت کامل پرز های قسمت های بافته شده را با قیچی‌های مخصوص قیچی کند تا سطحی یک دست و صاف به وجود آید. اگر قیچی زنی به صورت صحیح انجام نشود امکان خراب شدن طرح و نقش وجود دارد.

۵. توانایی عملیات پایانی فرش‌بافی

پس از اتمام بافت فرش عملیات جداسازی فرش از دستگاه نیز از موارد مهمی است که یک بافنده باید بلد باش، اگر یک فرش به صورت صحیح جداسازی نشود ممکن است خسارت جدی به فرش وارد شود.

میزان درآمد حاصل از بافت قالی

با توجه به تنوع موجود در این صنعت، قادر به ارائه ارقام مشخص شده‌ای برای قالی‌ها نخواهیم بود. از طرفی برخی از نمونه‌های قالی مانند تابلو فرش‌ها به جهت مصارف تزیینی و جنس مواد اولیه، از قیمت‌های به مراتب بیشتری برخوردار هستند. همچنین نوع بازاریابی که برای محصولات خود کرده‌اید و اینکه قصد دارید قالی‌های خود را به چه کسی بفروشید این قیمت‌ها متفاوت خواهد بود. در صورتی که بخواهید این قالی‌ها را به صورت کلی و به مغازه‌ها بفروشید باید از سودهای کلان صرف‌نظر کنید. در حالی که فروش همان محصولات به اشخاص و در طولانی‌مدت می‌تواند سود بیشتری را نصیب شما کند؛ بنابراین اینکه چه میزان درآمدی از محل فروش قالی‌ها نصیب شما می‌شود به میزان شناخت شما از بازار، نوع طرح و بافت قالی، کیفیت کار و محل عرضه آن بستگی دارد.

کسب درآمد از فرش بافی

فرش های بافته شده توسط دست بسیار زیبا و چشم نواز هستند و طرفداران زیادی دارند، بنابراین اگر سعی کنید یک فرش بی نقص و زیبا ببافید می توانید با قیمت خوبی آن را در بازارهای داخلی و یا حتی خارجی بفروشید.

برای صادرات فرش حتما نیاز به یک کارگاه بزرگ و مجهز ندارید بلکه در یک کارگاه کوچک هم می توان اقدام به صادرات فرش کرد.

صنعت قالی بافی فرصت خوبی برای اشتغال مردم به خصوص بانوان فراهم کرده. شما می توانید در خانه خود بنشینید و از طریق قالی بافی درآمد کسب کنید. بنابراین سعی کنید کاره با کیفیت ارائه کنید تا قیمت و ارزش کارتان بالاتر باشد.

ابزار موردنیاز جهت قالی بافی و کسب درآمد

  1. دار
  2. دفتین
  3. چله
قالی بافی و کسب درآمد از آن

قالی بافی و کسب درآمد از آن

 

قالیشویی آنلاین مهباف متخصص شستشوی انواع فرش های دستبافت و ماشینی، برای ثبت سفارش کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی مهباف راهنمای شما در انتخاب انواع فرش‌های دستی و ماشینی با طرح‌های متنوع و کیفیت‌ بالا می باشد.

 

مطالب مرتبط