فرش, مجله مهباف

فرش های طرح شاه عباسی

فرش های طرح شاه عباسی

فرش های طرح شاه عباسی

اساس کلیه ی طرح های شاه عباسی استفاده از طرح گل معروفی به نام گل شاه عباسی است. در این نقشه فرش های طرح شاه عباسی، گل های شاه عباسی بر روی بندهای ختایی و گاه تلفیق با اسلیمی ها، انواع مختلفی از نقوش فرش را به وجود می آورند.

فرش های طرح شاه عباسی از طرح های رایج فرش است که در دوره ی صفویه و سلطنت شاه عباسی در ایران وجود داشته اند و امروزه از زیباترین نقش های فرش ایرانی به شمار می آید.

فرش های شاه عباسی دارای حاشیه های پهن و طرح ابرهای چینی و گل های چند پر ساد هستند. از گروه های فرعی فرش های شاه عباسی می توان فرش های با طرح لچک، ترنج، طره ای، درختی، شیخ صفی و تصرفی را نام برد.

فرش های طرح شاه عباسی

فرش های طرح شاه عباسی

فرش های طرح شاه عباسی

طرح و نقشه های متعددی بر روی فرش های ماشینی و دستبافت پیاده می‌شود که هر کدام از این طرح ها نشان‌ دهنده ی فرهنگ و اصالت یک قوم است. طرح شاه عباسی یکی از طرح‌ های رایج در بافت فرش ها است که طرحی بسیار زیبا و بی‌نظیر است.

زمینه ی  فرش های طرح شاه عباسی افشان مملو از نقش های اسلیمی و ختایی است و در برخی موارد در لابه لای این گل و برگ ها تصاویر حیوانات طراحی می شود. این طرح بیشتر به صورت واگیره ای یک دوم و یا واگیره ی یک چهارم در قسمت های دیگر فرش تکرار می شود.

فرش های طرح شاه عباسی

فرش های طرح شاه عباسی

شاه عباسی طرره دار

در این طرح از فرش ها ترنجی ظریف در وسط فرش طراحی شده و متن فرش با طرح های شاه عباسی و اسلیمی پوشانده شده. وجود طره ای که به صورت سلسله وار گرداگرد متن فرش قرار گرفته است باعث شده تا این فرش را به شاه عباسی طره دار نام گذاری کنند.

فرش شاه عباسی طرح لچک ترنج

فرش شاه عباسی طرح لچک ترنج به گونه ای از فرش ها می گویند که فرش دارای یک ترنج به شکل دایره، بیضی یا لوزی است و چهار لچک درگوشه های زمینه ی فرش به صورت یکسان طراحی شده است. در صورتیکه طرح لچک ترنج با نقش های شاه عباسی ترکیب شود، طرح ایجاد شده را لچک ترنج شاه عباسی گویند.

فرش شاه عباسی طرح لچک ترنج

فرش شاه عباسی طرح لچک ترنج

رنگ بندی فرش های طرح شاه عباسی

رنگ‌ های مختلف بدون محدودیت در فرش های طرح شاه عباسی استفاده می شوند، و کمتر پیش می آید که فرشی با طرح شاه عباسی پیدا کنید که کمتر از ۱۴ رنگ در آن استفاده شده باشد.

رنگ هایی مثل آجری، بژ، لاکی،کرمی، سبز، آبی، سرمه‌ای، عنابی نیلی و فیروزه‌ای‌ رنگ هایی هستند که در فرش های طرح شاه عباسی استفاده می شوند.

سایز های موجود برای فرش های طرح شاه عباسی

فرش‌های بافته شده با طرح و نقشه شاه عباسی اکثرا در سایز های ذرع نیم، دو ذرع، و ۶ و یا ۹ متر مربع بافته می شوند و ابعاد ۱۲ متری و بزرگتر از این ها کمتر دیده می‌شود.

گره‌ ی استفاده شده در بافت فرش های با طرح شاه عباسی گره فارسی یا گره نامتقارن است.

تاریخچه فرش های طرح شاه عباسی

طرح شاه عباسی به کلمه شاه عباس برمی‌گردد که این نشان می دهد نقشه این فرش ها به زمان صفویه و زمان حکومت شاه عباس صفوی مرتبط است. کارشناسان این حوزه که اولین قالی شاه عباسی در دوران حکومت شاه عباس صفوی باشفته شده است و به همین دلیل بوده که این طرح و نقش به نام شاه عباسی معروف شده است.

 

فروشگاه اینترنتی مهباف راهنمای شما در انتخاب انواع فرش‌های دستی و ماشینی با طرح‌های متنوع و کیفیت‌ بالا می باشد.

 

مطالب مرتبط