فرش, قالیشویی, مجله مهباف

روش پاک کردن لکه خون از روی فرش

پاک کردن لکه خون از روی فرش

گاهی اوقات برخی اتفاقات مانند خون دماغ شدن یا بریده شدن دست یا … باعث می شود فرش شما دچار لکه خون شود، در این مواقع اولین چیزی که به ذهن شما می رسد پیدا کردن روش پاک کردن لکه خون از روی فرش است.

خون یکی از لکه هایی است که به سختی از روی فرش پاک می شود و حتی ممکن است بعد از شستشوی فرش نیز آثارش باقی بماند. در این مطلب درباره نحوه پاک کردن لکه خون از روی فرش صحبت می کنیم.

مراحل پاک کردن لکه خون روی فرش

به صورت کلی برای پاک کردن هر نوعلکه ای از روی فرش مراحل مختلفی را باید طی کنیم و لکه خون نیز یکی از انواع این لکه ها می باشد.

هنگامی که خون روی فرش می ریزد اولین کاری که باید انجام دهید این است که خون اضافی ریخته شده را که قابل جمع آوری است به وسیله یک پارچه تمیز و لطیف از روی فرش بردارید.

در ادامه سه روش را برای پاک کردن لکه خون از روی فرش به شما خواهیم آموخت.

برای سفارش قالیشویی آنلاین کلیک کنید.

استفاده از محلول آب سرد و نمک

در این روش مقداری نمک را داخل آب سرد بریزید و هم بزنید تا نمک در آب حل شود، محلول آب نمک را داخل یک آب پاش بریزید و سپس روی لکه خون بپاشید. محلول آب نمک در پاک کردن لکه خون از روی فرش بسیار تاثیر گذار است.

این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا لکه خون نرم شود، وقتی محل لکه نرم شد توسط یک قاشق می توانید آن قسمت را تمیز کنید، این مراحل را آنقدر تکرار کنید تا محل لکه کاملا تمیز شود.

استفاده از هیدروژن پراکساید

هیدروژن پراکساید یکی دیگر از موادی است که با آن می توان لکه های خون را از فرش پاک کرد، اما باید بگوییم که استفاده  از این ماده نیازمند مهارت است و اگر مهارت کافی ندشاته باشید ممکن است فرش آسیب ببیند.

استفاده از پودر بچه برای تمیز کردن لکه خون از روی فرش

مخلوط پودر بچه و آب نیز یکی دیگر موادی است که برای پاک کردن لکه خون از فرش کاربرد دارد.

در این روش بک ماده ی خمیری از پودر بچه و آب درست می کنند و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مواد مخلوط شده را روی لکه می گذارند، این کار باعث می شود که شستشو فرش ساده تر شود.

پاک کردن لکه خون از روی فرش

پاک کردن لکه خون از روی فرش

پاک کردن لکه خون از روی فرش دستباف

فرش های دستبافت دارای ارزش بالایی هستند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند، برای تمیز کردن لکه خون از فرش دستبافت عجله نکنید چون ممکن است به فرش شما آسیب برسد. برای پاک کردن لکه خون از فرش دستبافت نباید نمک یا جوش شیرین زیاد استفاده کنید.

پاک کردن لکه خون از روی فرش ماشینی

برای تمیز کردن فرش های ماشینی قبل از شستشو فرش از لکه های خون می توان از مواد مختلفی همچون جوش شیرین، سرکه و نمک استفاده کرد. در این فرش ها می توان یک پارچه تمیز را به کمی سرکه سفید آغشته کرد و سپس کمی نمک بر روی لکه خون پاشید.

نکات مهم برای افزایش طول عمر فرش، برای خواندن این مقاله اینجا کلیک کنید

پاک کردن لکه خون خشک شده از فرش

بهترین کار برای تمیز کردن خون ریخته شده بر روی فرش این است که بلافاصله بعد از ریختن آن را تمیز کرد.

چنانچه لکه خون خشک شد می توان از مقداری ترد کننده گوشت بدون طعم استفاده کرد و آن را با آب سرد مخلوط نمود و سپس این ترکیب را بر روی لکه خشک شده ریخت.

پاک کردن خون تازه از روی فرش

پاک کردن خون تازه از سطح فرش در همان لحظه ریخته شدن کار ساده ای است و استفاده از اسکاچ و کف و سایر مواد گفته شده می تواند بهترین نتیجه را داشته باشد. اجازه ندهید لکه های خون خشک شوند و سریع آن را تمیز کنید وگرنه تمیز کردن و شستشو فرش کار سختی می شود.

 

فروشگاه اینترنتی مهباف راهنمای شما در انتخاب انواع فرش‌های دستی و ماشینی با طرح‌های متنوع و کیفیت‌ بالا می باشد.

مطالب مرتبط