فرش, مجله مهباف

روش های شستن گلیم فرش چگونه است؟

روش های شستن گلیم فرش

یکی از کارهایی که همیشه و مخصوصا نزدیک به ایام نوروز اهمیت پیدا می کند. شستشو فرش ها و گلیم های خانه است. اگر به دنبال یافتن پاسخ این سوال که روش های شستن گلیم فرش چگونه است؟ به این متن رسیده اید پس همراه ما باشید تا با شما درباره اصول و روش های شستن گلیم فرش صحبت کنیم.

گلیم فرش ها معمولا در قسمت های پر رفت و آمد خانه مثل آشپزخانه و راه رو ها استفاده می شوند به همین دلیل باید با روش های شستن گلیم فرش آشنا باشیم.

 

روش های شستن گلیم فرش

روش های شستن گلیم فرش

گلیم چیست؟

گلیم که در انگلیسی به آن kilim می گویند یکی از صنایع دستی و زیر انداز های موجود می باشد که تار و پود آن ها از پشم و موی حیوانات بافته شده و پرز ندارند. انواع مختلفی گلیم وجود دارد که معروف ترین آن ها عبارتند از:

  • گلیم مازندرانی
  • گلیم هرسین
  • گلیم شاهسون
  • گلیم لری
  • گلیم بلوچ
  • گلیم قشقایی

برای سفارش قالیشویی آنلاین کلیک کنید.

چه کارهایی نباید با گلیم فرش خود انجام دهیم؟!

  • برای شستشو و خشک کردن گلیم فرش از ماشین لباسشویی و خشک کن استفاده نکنید.
  • برای تمیز کردن گلیم فرش جاروبرقی را روی قدرت بالا نگذارید چون بافت آن صدمه می بیند.
  • از مواد شوینده خیلی قوی استفاده نکنید.
  • گلیم را به مدت طولانی در معرض مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.
روش های شستن گلیم فرش

روش های شستن گلیم فرش

نحوه شستشوی گلیم فرش

مراحل شستشوی گلیم فرش را در اینجا برای شما توضیح می دهیم:

۱.تمیز کردن گلیم

دو سمت گلیم فرش را تمیز کنید و جارو بکشید. بهتر است از جارو های دستی یا یا جارو های قدیمی استفاده کنید تا به بافت گلیم فرش آسیب نرسد.

آماده سازی محلول شستشو

شامپو فرش را با آب ولرم و سرکه سفید مخلوط کنید. برای آماده کردن یک محلول تمیز کننده ملایم، در ابتدا نیم فنجان (حدود ۱۲۰ میلی ‌لیتر) شامپو فرش را به همراه یک لیتر آب و یک قاشق غذاخوری (حدود ۱۵ میلی‌ لیتر) سرکه سفید مخلوط کنید. این محلول را خوب هم بزنید تا مطمئن شوید که مواد داخل آن به خوبی با هم مخلوط می‌شوند. سرکه سفید از روشن شدن رنگ‌های گلیم در هنگام شستشو جلوگیری خواهد کرد.

در یک مقاله دیگر در مورد موضوع ” چگونه شامپو فرش بکشیم ” صحبت کرده ایم.

شستشوی گلیم

یک برس بسیار نرم را در محلول آغشته کرده و آن را به آرامی در دو جهت روی گلیم بمالید. شستشو را از یک گوشه شروع کرده و در حرکاتی متوالی همه جا را به خوبی تمیز کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که سطح گلیم از کف پوشیده شده باشد. به هیچ عنوان از حرکات محکم استفاده نکنید، چرا که به بافت گلیم آسیب خواهید زد. زمانی که به حاشیه گلیم رسیدید، برس را در امتداد آن به صورت عمودی بکشید و هر زمان که برس در حال خشک شدن بود، آن را دوباره در محلول قرار دهید.

برگرداندن گلیم

هنگامی که یک طرف گلیم را به خوبی تمیز کردید، باید آن را به طرف دیگر برگردانید. این کار را نباید به صورت ناگهانی انجام دهید، چرا که تار و پود گلیم آسیب خواهد دید. طرف دیگر را نیز به همان شیوه قبلی تمیز کنید. اگر گلیم بیش از حد کثیف است، این کار را باید یک بار دیگر از سر بگیرید.

آب کشی گلیم

گلیم را تنها باید با استفاده از آب سرد آب کشی کنید. تمام محلول تمیزکننده را از روی گلیم پاک کنید. وقتی مطمئن شدید که هیچ محلول تمیزکننده‌ای روی گلیم باقی نمانده است، برس را در آب سرد فرو کرده و بخش‌های مختلف گلیم را به صورت عمودی و افقی به آرامی تمیز کنید. این کار باعث جلوگیری از رشد باکتری و کپک در بافت گلیم خواهد شد.

خشک کردن گلیم

فرش را در حالتی افقی و صاف قرار دهید تا به صورت کامل خشک شود. استفاده از یک سطح شیب‌دار برای خشک کردن گلیم بسیار بهینه است. این امکان را در اختیار دارید که گلیم را زیر نور آفتاب (به مدت کم) یا زیر دستگاه تهویه خانه قرار دهید تا به روند کار کمک کند. به یاد داشته باشید که خشک شدن کامل گلیم گاهی اوقات به ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد. فرش را هر شش ساعت برگردانید تا از خشک شدن دو طرف آن اطمینان به دست آورید. بهتر است که فرش را بیرون روی چمن بگذارید تا رطوبت آن کاملا تخلیه شود.

قیمت شستشوی گلیم فرش

در واقع هیچ قیمت مشخص و ثابتی برای شستشوی گلیم وجود ندارد و قالیشویی‌ها بر اساس مواد شوینده، نوع گلیم و تعمیرات انجام شده نرخ مخصوص خود را ارائه می‌دهند. جستجو و سپردن گلیم به یک قالیشویی کارآزموده در هر صورت در درجه اول اهمیت قرار دارد.

فروشگاه اینترنتی مهباف راهنمای شما در انتخاب انواع فرش‌های دستی و ماشینی با طرح‌های متنوع و کیفیت‌ بالا می باشد.

مطالب مرتبط