فرش, قالیشویی, مجله مهباف

روش های رفع سوختگی فرش در منزل

رفع سوختگی فرش

بعضی از سهل‌انگاری‌ها ممکن است، باعث به وجود آمدن سوختگی روی فرش شوند که باید هرچه سریع‌تر در مورد آن‌ها کاری انجام دهیم. اگر به دنبال روش های رفع سوختگی فرش در منزل هستید با ما همراه باشید.

شایان ذکر است که ترمیم سوختگی فرش دستباف و ابریشم در مقایسه با فرش‌های دیگر به تخصص بسیار زیادی نیاز دارد. به همین علت، باید به دنبال یافتن بهترین قالیشویی باشیم تا فرش خود را به آن‌ها بسپاریم. در ادامه به بررسی این مشکل و انواع روش‌های تعمیر سوختگی فرش در فرش خواهیم پرداخت.

روش رفع سوختگی فرش

زمانی که به آموزش‌های مختلف در خصوص رفع سوختگی فرش نگاهی اجمالی می‌اندازیم، روش‌های زیادی را خواهیم دید که هر کدام به نحوی برای برطرف کردن این مشکل کارایی دارند. به طور کلی، مهم‌ترین عامل میزان سوختگی بر جای مانده و سرعت عمل شما در راستای از بین بردن آن است. هرچه سوختگی برای مدت زمان بیشتری روی فرش بماند، پرزهای اطراف و زیرین بیشتر رنگ سوختگی را به خود گرفته و در نتیجه ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.
استفاده از محلول‌هایی مانند سرکه سفید و جوش شیرین برای از بین بردن جای لک سوختگی بسیار اثربخش است. اما زمانی که حرف از سوختگی‌های واقعی و عمیق به میان می‌آید، باید روش‌هایی تخصصی را مورد استفاده قرار دهیم. به یاد داشته باشید که در تمامی مراحل این کار از دستکش استفاده کرده و اطراف محل را نیز تا حد امکان با پارچه بپوشانید تا از پخش شدن ذرات سوخته جلوگیری کنید.

رفع سوختگی فرش

رفع سوختگی فرش

رفع سوختگی فرش با سیگار

  • برای رفع سوختگی فرش با سیگار ابتدا با کمک یک کاغذ سمباده سطح سوختگی را بسابید.
  • در مرحله بعد با کمک جاروی معمولی و یا شارژی سوختگی های سابیده شده را از روی فرش تمیز کنید.
  • در صورت ماندن بخشی از سیاهی های سوختگی می توانید با استفاده از نوک یک قیچی کوچک به دقت لکه را از روی پرز و بافت فرش قیچی کنید.
  • حالا با دقت لکه را بررسی کنید اگر هنوز لکه سوختگی باقی مانده است با کمک محلولی از یک قسمت آب اکسیژنه و ده قسمت آب با کمک یک پارچه روی لکه را به آرامی تمیز کنید. برای این منظور دقت کنید که ابتدا سطح بیرونی لکه و سپس بافت داخلی فرش را تمیز کنید.
  • در مرحله آخر محل لکه را با آب بشویید و سطح آن را کاملا خشک کنید.

رفع سوختگی فرش بخاطر اتو و قابلمه داغ

وقتی در مورد رفع سوختگی فرش صحبت می کنیم قبل از هر موضوعی باید به این نکته دقت کنیم که سوختگی دارای عمق زیادی می باشد یا سطحی می باشد؟ زیرا اقداماتی که باید برای هر کدام از این دو نوع سوختگی انجام بدهیم با هم متفاوت می باشد.

اگر میزان سوختگی فرش و موکت شما سطحی می باشد و تنها یک رنگ زرد بر روی فرش شما ایجاد شده بهترین وسیله برای رفع سوختگی فرش شما استفاده از پیاز می باشد.

کافیست پیاز را از وسط نصف کنید و بر روی محل سوختگی قرار دهید و بعد از گذشت حدوداً ۵ دقیقه محل سوختگی را خیس کنید و کاملاً بشورید تا این لکه زرد از بین برود.

در نوع دوم یعنی سوختگی عمیق که اصولاً محل آسیب دیده سیاه رنگ و گود می شود کار کمی تخصصی می شود و در مورد فرش های دستباف و ماشینی بهترین کار مراجعه به افراد حرفه ای برای رفو کردن می باشد که البته اگر میزان و عمق سوختگی خیلی بالا باشد این افراد نیز قادر نیستند که کار رفع سوختگی فرش شما را به طور کامل انجام بدهند.

در مورد موکت اما شما می توانید با کمک کاتر بخش سوخته را ببرید و قسمتی از یک موکت تازه همسان با نوع سوخته را  جایگزین آن کنید، وقتی این کار را انجام دادید بهتر است بعد از چسباندن موکت تازه سطح آن را جارو برقی بکشید تا با قسمت های دیگر همخوانی پیدا کند.

رفع سوختگی فرش

رفع سوختگی فرش

رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال

برای رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال ابتدا با کاغذ سنباده روی لکه بکشید تا سوختگی‌ها ساییده و از فرش جدا شود. سپس ذرات سوختگی‌ را با یک دستمال پاک کنید. حالا با یک قیچی مناسب انتهای پرزهای سوخته فرش را بچینید. اگر هنوز آثار سوختگی روی فرش معلوم است، برای ترمیم فرش سوخته با زغال، محل سوختگی را با شامپو فرش بپوشانید و صبر کنید تا خشک شود و بعد سطح آن را با جاروبرقی تمیز کنید. به‌جای شامپو فرش از صابون و مخصوصا آب زیاد استفاده نکنید.

در این حالت نیز اگر سوختگی عمیق است، حتما ترمیم فرش سوخته با زغال و رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال را به افراد متخصص بسپارید.

رفع سوختگی فرش با شمع

اگر فرش یا موکت شما با شمع روش دچار سوختگی شد، لکه‌های پارافین که هنوز سفت نشده‌اند را با یک قاشق از روی فرش بردارید. در ادامه یک دستمال خشک را روی محل سوختگی قرار دهید و با اتوی گرم به آرامی روی آن بکشید تا پارافین باقیمانده کاملا جذب شود. در ادامه نیز با یک دستمال نمدار می‌توانید محل را پاک و سپس آن را خشک کنید.

نکات مهم

اگر به دنبال رفع سوختگی فرش در منزل هستید، نکات زیر را همواره به یاد داشته باشید:

  • برای رفع سوختگی فرش با بخاری، بخش آسیب‌دیده را سمباده کشیده و سپس از محلول سرکه سفید و آب سرد برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
  • سعی کنید تا حد امکان از مواد شیمیایی برای این کار استفاده نکنید؛ چرا که احتمالا به بافت فرش آسیب زده و نتیجه عکس خواهد داد.
  • در تمامی آموزش‌های قبلی، فرش را تنها با آب سرد شستشو دهید. آب گرم می‌تواند رنگ‌بندی قسمت آسیب‌دیده را به هم بریزد.
  • اگر به راهنمایی بیشتر در مورد هر کدام از این آموزش‌ها نیاز دارید، با مشاورین قالیشویی بانو تماس حاصل کنید.

علاوه بر سوختگی فرش یک سری مشکلات برای قالی شما به وجود می آید که باید خیلی سریع آن را رفع کرد مثل رفع شکستگی فرش، از بین بردن بوی بد فرش و… که این موارد باید خیلی سریع تمیز شوند.