فرش, مجله مهباف

ترمیم فرش یا رفوگری فرش چیست؟

رفوگری فرش

ترمیم فرش یا رفوگری فرش چیست؟ اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره ترمیم و رفوگری فرش هستید در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم، همره ما باشید. در این مقاله قصد داریم در خصوص رفوگری فرش و چگونگی انجام آن صحبت کنیم.

فرش یکی از وسیله های با ارزش منزل است، به خصوص اگر فرش دستبافت باشد. چرا که فرش دستبافت بسیار ارزشمند است و یک هنر نحسوب می شود. بنابراین نگهداری صحیح از فرش بسیار مهم است.

مردم جهان ایران را با فرش های زیبایش می شناسند و فرش دستبافت همگان را به یاد ایران می اندازد.  بسیار اتفاق افتاده است که همین فرش های زیبا که درباره آن ها صحبت می کنیم دچار پارگی یا آسیب شوند. از آنجا که فرش یک وسیله ارزشمند است رفوگری فرش در هنگامی که فرش آسیب دیده باشد امری رایج است که از زمان های گذشته تا امروز انجام می شده.

ترمیم و رفوگری فرش باعث طولانی‌ شدن عمر آن می شود و جلا و زیبایی قبلی فرش را باز می گرداند. به شرطی که مرمت و رفو فرش که عملی حرفه‌ای است توسط فردی ماهر انجام شود.

رفوگری فرش چیست و چگونه انجام می شود؟

امروزه با استفاده از دانش رفوگری فرش می توان آسیب هایی که به فرش وارد شده را ترمیم کرد.

در رفوگری فرش ابتدا فرش را می شورند، سپس گره‌های آسیب‌دیده فشر را با استفاده از سوزن و درفش از فرش جدا می‌شود. اگر بخش آسیب‌دیده بزرگ باشد آن را در یک قاب چوبی قرار می دهند و سپس تارکشی می کنند و گره‌زنی مجدد انجام می دهند تا فرش به حالت قبلی خود برگردد. برای رفع پیچ‌خوردگی و چروک، فرش را با نوارهایی از پشت محکم کرده و فرش را به حالت استاندارد باز می‌گردانند.

برای سفارش قالیشویی آنلاین کلیک کنید.

رفوگری فرش

رفوگری فرش

نکات مهم برای افزایش طول عمر فرش، برای خواندن این مطلب اینجا کلیک کنید.

وسایل مورد نیاز رفوگری فرش

ابزار آلاتی که در رفوگری فرش به کار می رود شامل مواردی مثل قلاب، قلاب پشت، شانه رفوگری، چاقو کارد بی نوک، چاقو بافت، چنگال، سوزن، قیچی، نخ پود و پنبه ای (چله)،میخ، اتو، میخ کش، چهارچوب، نقشه و طرح فرش، آب، تخته می شود.

اهمیت رفوگری

امروزه فرش از گرانقمیت ترین کالا ها است و چون روی زمین پهن می شود و ممکن است رفت و آمد زیادی روی آن انجام شود یا آلوده شود، امکان آسیب رسیدن به آن وجود دارد. در این حالت به جای اینکه فکر تعویض فرش باشید باید فرش خود را رفو و ترمیم کنید.

رفوگری فرش

رفوگری فرش

چگونگی انجام رفوگری فرش

عملیات رفوگری فرش به صورت کلی شامل مراحل زیر است:

  1. در ابتدا فرش را از پشت روی یک چهارچوب نصب می کنند.
  2. سپس رفوگر با استفاده از نخ های همرنگ فرش یا قالی، اقدام به ترمیم خرابی ها می کند. در نظر داشته باشید که اگر رنگ بقیه نخ های فرش از بین رفته باشد، شما هم باید از نخ رنگ و رو رفته استفاده کنید. رفوگر رنگ را از روی بقیه شیرازه های فرش انتخاب می کند.
  3. اگر چله آخر و اول فرش از بین رفته باشد، باید اقدام به ترمیم آن نماید.
  4. بعضی از ترمیم ها نیز روش های مخصوص به خود را دارند مانند بیدخوردگی. اینکه چگونه انجام شود، نیاز به تجربه و مهارت رفوگر دارد.
  5. قسمت های پارگی، سوختگی و غیره که برروی فرش به وجود می آید، باید با دقت رفو شود. فقط نکته خیلی مهم اینکه حتما و نقشه رنگ انتخاب شده با رنگ و نقشه اصلی نباید تفاوتی داشته باشد، در غیر اینصورت به چشم می آید و باعث پایین آمدن ارزش فرش می شود.
  6. برای ترمیم جرخوردگی باید محل جرخوردگی را از پشت با ماژیکی علامت گذاری کنند و اگر خیلی عمیق بود، باید کامل با تیغه بریده شود و سپس به ترمیم آن پرداخت.
  7. همچنین برای اینکه رنگ های قسمت های مختلف فرش یکی باشد، باید رفوگر دانش و اطلاعاتی در خصوص رنگرزی داشته باشد تا در قسمت تهیه رنگ، به مشکلی برنخورد.
  8. در مرحله آخر هم اگر رنگ فرش با دیگر نخ ها متفاوت بود، باید بعد از انجام عملیات ترمیم، از قیچی زدن، کیله کشی و اتو زدن از آن رنگ ها استفاده کند تا نتیجه مطلوب را بدست بیاورد.

فروشگاه اینترنتی مهباف راهنمای شما در انتخاب انواع فرش‌های دستی و ماشینی با طرح‌های متنوع و کیفیت‌ بالا می باشد.