فرش, مجله مهباف

تفاوت چله ابریشم با چله پشم چیست؟

تفاوت چله ابریشم با چله پشم

تفاوت چله ابریشم با چله پشم چیست؟

وقتی برای خرید فرش دستباف به فرش فروشی ها مراجعه می کنید ممکن است از فروشنده از شنیده باشید که می گوید چله این فرش ابریشم است، یا می گوید چله این فرش ابریشم است، یکی از دلایل اصلی تفاوت قیمت فرش های دستبافت در بازار تفاوت در جنس چله فرش ها می باشد. قالیشویی آنلاین مهباف در این مقاله درباره این دو نوع چله صحبت خواهد کرد. پس با ما همراه شوید

لوازم مورد نیاز برای چله کشی فرش

چله کشی فرش نیاز به ابزار و وسیله هایی دارد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم. وسایل خاصی مانند دار قالیبافی ، تسمه چوبی ، سیخ پود کشی ، دفه و دفتین ، نقشه قالی ، نخ چله ، آچار ،متر ، مداد یا ماژیک ، میخ و چکش.

انواع چله کشی فرش

 1. چله‌ کشی ترکی
 2. چله کشی فارسی
 3. چله کشی تلفیقی
تفاوت چله ابریشم با چله پشم

تفاوت چله ابریشم با چله پشم

خصوصیات چله ابریشم و چله پشم

۱. چله ابریشم

فرش های چله ابریشم در دسته فرش های گرانبها و با ارزش قرار می گیرند، فرش‌هایی را که چله‌ آنها از جنس نخ ابریشم است فرش چله ابریشم می نامند.

چله های ابریشمی از جنس پیله های کرم ابریشم هستند و نخ هایی بسیار نرم و ظریف و لطیف هستند. چله های ابریشمی در عین حال که دارای لطافت و ظرافت هستند بسیار با دوام می‌باشند و بهترین انتخاب برای فرش‌های ریزبافت هستند.

قالیشویی آنلاین مهباف متخصص شستشوی انواع فرش های دستبافت و ماشینی، برای ثبت سفارش کلیک کنید.

۲. چله پشم

چله های پشمی از پشم گوسفندان تهیه می شوند. نخ‌های پشمی در قدیم بیشتر به دلیل محکم بودن ، عمر بالا ، ایجاد گرما و در دسترس بودن مورد استفاده قرار می‌گرفتند و امروزه استفاده از آنها کمتر از گذشته شده است.

تفاوت چله ابریشم با چله پشم

تفاوت چله ابریشم با چله پشم

تفاوت های چله های ابریشمی و پشمی

 • میزان ضخامت: چله ابریشم بسیار نازک و ظریف است و در عین حال مجکم و با دوام استو برای فرش های ریزبافت و گران قیمت استفاده می شود. در چله کشی با پشم، ضخامت تارها بیشتر است و برای استفاده در مکان‌های پرتردد و مصارف خانگی به عنوان زیرانداز بادوام و ماندگار بیشترین مصرف را دارد.
 • رنگ بندی: چله ابریشمی به رنگ طلایی و براق است.
 • قیمت: بدیهی است که فرش های دارای چله ابریشم قیمت های بالاتری از فرش های چله پشم دارند.

مقایسه چله ابریشمی با پشمی

 • از فرش‌های بافته‌ شده با چله ابریشم بهتر است در مکان‌های کم رفت و آمد تر منزل استفاده کنید، چون این فرش ها دارای ظرافت بسیار هستند و گرانبها می باشند.
 • از فرش‌های بافته شده با چله پشمی می توانید در مکان‌هایی که پاخوری بیشتری دارد استفاده استفاده کنید.
 • فرش‌های پشمی در تأثیر بر سلامتی ، تسکین دردها ، بهبود گردش خون ، ایجاد خوابی راحت نیز باعث محبوبیت آنهاست.
 • هم چله های ابریشمی و هم چله های پشمی هر دو از دل طبیعت به دست آمده اند.

فرش کاشان طرح ترنج(گل ابریشم) | ۱۱۷۵۵۴ / برای خرید این محصول کلیک کنید

انواع فرش‌های ابریشمی

فرش‌های ابریشمی انواع گوناگونی دارند مانند:

 • فرش تمام ابریشم: فرش‌های ابریشمی دارای پرز و چله است که معمولاً چله‌ی این نوع فرش‌ها از ابریشم است. این نوع فرش‌ها بسیار نفیس و گران قیمت می‌باشند.
 • فرش‌های گل ابریشم: فرش های گل ابریشم دارای نقش با دور حاشیه‌های جایگزین پرز پشمی است که معمولاً چله این نوع فرش‌ها از ابریشم است.
 • فرش کف ابریشم: فرش کف ابریشم به جای استفاده از فرش‌هایی که دارای پرز‌های ابریشمی می‌باشد از پرز ابریشم استفاده می‌شود.

 

فروشگاه اینترنتی مهباف راهنمای شما در انتخاب انواع فرش‌های دستی و ماشینی با طرح‌های متنوع و کیفیت‌ بالا می باشد.

مطالب مرتبط