فرش, مجله مهباف

نکات مهم برای افزایش طول عمر فرش

افزایش طول عمر فرش

نکات مهم برای افزایش طول عمر فرش

فرش هم مانند سایر وسیله های منزل نیاز به مراقبت دارد، ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای افزایش طول عمر فرش به شما آموزش دهیم. پس همراه ما باشید.

لکه گیری به موقع فرش

در صورتی که قسمتی از فرشتان لکه دار شد سریعا برای پاک کرد آن اقدام کنید، اگر در همان ابتدای لکه دار شدن فرش برای پاک کردن فرش از لکه ها اقدام کنید ممکن است خیلی سریع و بدون نیاز شامپو فرش پاک شوند، اما اگر مدتی از ایجاد لکه گذشته باشد مجبور به استفاده از شامپو فرش هستید که خود باعث کم شدن عمر فرش می شود.

لکه گیری به موقع فرش باعث می شود آلودگی به الیاف فرش سرایت نکند و فرش شما مدت زمان زیادی سالم و زیبا بماند.

استفاده از مواد مرغوب برای شستشو

برای شستشوی فرش ها و به خصوص فرش های دستباف و حساس هرگز از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید و سعی کنید فرش هایتان را به قالیشویی های معتبر بسپارید.

برای سفارش قالیشویی آنلاین کلیک کنید.

توجه به جنس جنس فرش در شستشوی آن

هر فرشی مطابق با الیافی که در آن به کار رفته به شست و شوی متفاوتی نیاز دارد. پس در هنگام خرید فرش درباره نوع الیاف فرش از فروشنده سوال کنید. زیرا نوع شست وشوی الیاف ها بایک دیگر متفاوت است. همچنین شست وشوی فرش هایتان را به قالیشویی های معتبر بسپارید.

افزایش طول عمر فرش

افزایش طول عمر فرش

تاثیر تابیدن نور خورشید بر عمر فرش

تابیدن نور خورشید روی فرش باعث رنگ پریدگی فرش می شود و همچنین به مرور زمان باعث پوسیدگی الیاف فرش می شود. بنابراین توصیه میکنیم برای برای افزایش طول عمر فرش و جلوگیری از تابش نور خورشید به فرش هایتان از پرده های مناسب استفاده کنید.

قرار ندادن گلدان در روی فرش!

قرار دادن گلدان روی فرش باعث سرایت رطوبت به فرش می شود که خود رفته رفته موجب پوسیدگی فرش می شود. بنابراین از قرار دادن گلدان روی فرش جلوگیری کنید.

زیر مبلمان خود از پایه استفاده کنید

پایه های مبلمان به فرش آسیب می زند، مخصوصا اگر مبل ها سنگین باشند. در کوتاه مدت ممکن است تاثیر این مورد را نبینید اما به مرور متوجه صدمه پایه های مبل به فرش هایتان خواهید شد.

با استفاده از زیر پایه‌های مبل که به منظور قرار گرفتن در زیر مبلمان سنگین تولید شده‌اند، از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

جاروبرقی کشیدن اصولی برای افزایش طول عمر فرش

پا خوردن فرش باعث ایجاد ذرات گرد و غبار روی فرش می شود، بنابراین هفته ای دوبار فرش هایتان را جارو بکشید. توصیه می کنیم در ابتدا منزل را گردگیری کنید و سپس به روش صحیح جارو بزنید تا غبار های وسایل مجددا روی فرش ها ننشیند‌‌.

اصول جارو کشیدن به این صورت است که جارو برقی را در پایین ترین درجه مکش قرار دهید و از همه طرف فرش را جارو بکشید تا آشغال های احتمالی بین تار و پود فرش از آن خارج شود.

چرا فرش های ایرانی در جهان معروف شدند؟ برای خواندن این  مقاله اینجا کلیک کنید.

استفاده از پادری

قرار دادن پادری در مقابل درب های منزل یکی دیگر از راه های مراقبت از فرش است. پادری موجب می شود که گرد و غبار کفش و پاها روی پادری گرفته شود و به روی فرش وارد نشود.

استفاده از قالیچه در نقطه های پرتردد برای افزایش طول عمر فرش

در قسمت های پر رفت و آمد منزلتان از یک قالیچه استفاده کنید. سعی کنید از قالیچه‌های سفت و سخت استفاده کنید تا در برابر ساییدگی و پارگی مقاوم باشند.

از دیگر مزایای استفاده از قالیچه این است که قالیچه‌ها راحت‌تر از فرش شسته می‌شوند.

 

فروشگاه اینترنتی مهباف راهنمای شما در انتخاب انواع فرش‌های دستی و ماشینی با طرح‌های متنوع و کیفیت‌ بالا می باشد.